Knižní novinky v Lékařské knihovně


Kaplan & Sadock's comprehensive textbook of psychiatry. Philadelphia : Wolters Kluwer, [2017]; 2 vol. [vol. 1. 2176 pages ; vol. 2. 2177-4622 pages].

10. vydání k 50. výročí Základní text v oboru již 50 let, Kaplan & Sadock's Comprehensive Textbook of Psychiatry, důsledně drží krok s rychlým růstem výzkumu a znalostí v neurální vědě, stejně jako v biologické a psychologické vědě. Toto dvoudílné desáté vydání sdílí odborné znalosti více než 600 renomovaných přispěvatelů, kteří pokrývají celou škálu psychiatrie a duševního zdraví, včetně neurální vědy, genetiky, neuropsychiatrie, psychofarmakologie a dalších klíčových oblastí. Zůstává zlatým referenčním standardem pro všechny, kteří pracují s duševně nemocnými, včetně psychiatrů a dalších lékařů, psychologů, psychiatrických sociálních pracovníků, psychiatrických sester a dalších odborníků na duševní zdraví.

Raboch, J., Pánková, R., Sedláček, K.: Diferenciální diagnostika v psychiatrii, dermatologii a očním lékařství. Bratislava : Dr. Josef Raabe Slovensko, 2016; 116 s.

Publikace je určena lékařům všech odborností. Zaměřuje se na příznaky, o něž se mohou dělit nejen obory psychiatrie, dermatologie a oční lékařství. Zastoupeny jsou kapitoly věnované deliriu, úzkosti, pruritu, alopecii, bolestem oka nebo syndromu červeného oka. Texty připravily přední osobnosti české psychiatrie, dermatovenerologie a očního lékařství ve spolupráci se všeobecným praktickým lékařem.

Riegel, K., Kalina, K., Pěč, O.: Poruchy osobnosti v 21. století. Praha : Portál, 2020; 238 stran.

Většina odborníků v oblasti poruch osobnosti se shoduje, že prognózu léčby těchto pacientů ovlivňuje především včasná a citlivá diagnostika. Ta řídí následnou volbu vhodných terapeutických postupů. Nejen profesionálům v oblasti duševního zdraví, ale i studentům příslušných oborů předkládáme publikaci, která nabízí cestu k porozumění poruchám osobnosti z pohledu nejnovějších poznatků na poli "evidence-based" diagnostických systémů. V tomto kontextu teoreticky i prakticky představujeme alternativní model DSM-5 pro poruchy osobnosti a poukazujeme na jeho provázanost s modelem osobnostní psychopatologie O. F. Kernberga i modelem pro poruchy osobnosti v nadcházejícím MKN-11. Naší prioritou je nalezení člověka, jenž se skrývá za symptomatickým doprovodem. Zvýšenou pozornost proto věnujeme vymezení normálního a abnormálního osobnostního fungování pro porozumění diagnostickým souvislostem mezi poruchami osobnosti, poruchami závislostními a poruchami příjmu potravy.

Siegel, D. J.: Všímavý terapeut : vnitřní nazírání a nervová integrace - příručka pro klinickou praxi. Praha : Maitrea, 2018; xxx, 323 stran.

Z nejnovějších vědeckých výzkumů vyplývá, že nejdůležitějšími faktory, jež mohou přispět ke klientovu uzdravení, jsou terapeutova přítomnost a styl, jakým komunikuje s klientem. Obětavost, účast a soucit terapeuta, který zůstává všímavý ke svému já - a ke vztahu mezi tímto já a klientem - mohou mít na průběh terapie skutečně zásadní vliv. Kniha Všímavý terapeut podrobně objasňuje pojem "všímavost" a ukazuje, jak lze tuto vlastnost pěstovat v terapeutických vztazích (a nejen v nich). Kniha je psána osobitým stylem - autor se v ní obrací přímo ke čtenáři jako kolegovi v neformální, a přesto do hloubky vedené diskusi o mysli, mozku a mezilidských vztazích. Své tvrzení, že příznivý výsledek psychoterapie závisí na přítomném bytí terapeuta jako lidské bytosti, dokládá Siegel vědeckými důkazy a nabízí prožitkové techniky sloužící ke kultivaci tzv. všímavé přítomnosti. Cvičení popsaná v této knize rozvíjejí "vnitřní zrak" - schopnost vnímat a ovlivňovat tok energie a informací v sobě i mezi námi. A vnitřní nazírání podporuje integraci, všímavou přítomnost a vztahovou empatii - klíčové aspekty každé úspěšné terapie. Všímavý terapeut pomůže začínajícím i zkušeným klinickým pracovníkům lépe porozumět mechanismům interakce mezi myslí a mozkem a ukáže jim, jak chaos a rigiditu proměnit v integraci a harmonii.

Ptáček, R., Bartůněk, P. (ed.): Eutanazie pro a proti. Praha : Mladá fronta, 2019; 445 stran.

Monografie konferenčních příspěvků na kontroverzní téma eutanázie od lékařů z různých oborů, psychologů, psychiatrů, teologů, právníků.

Rutherford, M. R.: Perfektně skrytá deprese. Praha : Portál, 2022. 223 stran.

Tento průvodce pomůže rozpoznat perfekcionismus, identifikovat destruktivní myšlenkové scénáře, čtenář objeví díky němu mocné strategie zvládání nepříjemných pocitů, a co je nejdůležitější, zjistí, že když si řekne o pomoc, nebude to známka slabosti, ale síly. Knihu uvítají terapeuti, lidé s perfekcionistickým zaměřením a lidé s depresí.

Ocisková, M., Praško, J.: Generalizovaná úzkostná poruch a v klinické praxi. Praha : Grada Publishing, 2017; 262 stran.

Kniha je věnována jedné z nejčastějších chronických poruch neurotického spektra, která podstatně zhoršuje kvalitu života pacienta i jeho blízkých a způsobuje jim výrazné utrpení. Často nebývá rozpoznána a pacientovi je stanovena mylná diagnóza; je léčen pro domnělá tělesná onemocnění u praktického lékaře a na somatických odděleních, místo aby mu byla poskytnuta specializovaná psychiatrická péče. Monografie se zabývá diagnostikou, etiopatogenezí a léčbou této závažné psychické poruchy, popisem komorbidity, diferenciální diagnostiky i sociálními aspekty, které s generalizovanou úzkostnou poruchou souvisejí, mimo jiné stigmatizace a sebestigmatizace. Léčebná část ukazuje nejdůležitější farmakologické a psychoterapeutické postupy včetně současných algoritmů. Publikace je určena především klinickým pracovníkům, zejména psychiatrům a psychologům, ale také praktickým lékařům a poradenským pracovníkům, kteří se pacientům s generalizovanou úzkostnou poruchou věnují jak diagnosticky, tak léčebně nebo poradensky.

Xalom, I. D., Leszcz, M.: Teorie a praxe skupinové psychoterapie. Vydání čtvrté, v Portále třetí. Praha : Portál, 2021. 734 stran.

Skupinová a individuální psychoterapie jsou rovnocennými metodami, mají stejnou účinnost, každý z obou přístupů k terapeutické práci má však své zásady a je vhodný pro jiný typ klientů. Každý z přístupů může mít také vliv na jiné proměnné a většinou má odlišné výsledky. Irvin D. Yalom, mezinárodně uznávaný dynamicky orientovaný psychoterapeut a psychiatr s dlouholetou praxí a zároveň světoznámý spisovatel, v této knize spojuje obojí. Velmi podrobně popisuje způsoby práce se skupinou i úskalí, která taková práce má, její omezení i účinné faktory. Vychází nejen ze svých dlouholetých zkušeností a zkušeností svých kolegů, ale také z výzkumů. Teoretická pojednání často prokládá kazuistikami, které činí text čtivějším, a problém vysvětluje na konkrétních případech z praxe. Teorie a praxe skupinové psychoterapie je základní učebnicí a příručkou pro všechny terapeuty a poradce pracující se skupinou, bez ohledu na to, jaký terapeutický směr zastávají.

Poněšický, J.: Psychosomatika pro lékaře, psychoterapeuty i laiky : souvislosti mezi zvládáním životních problémů, tělesným zdravím a nemocí. 2. doplněné vydání. Praha : Triton, 2014. 167 stran.

Proč a jak reaguje tělo na psychickou zátěž? Proč své tělo zneužíváme? Kdo nese vinu za psychosomatické onemocnění? Proč máme strach z psychoterapie? Rozhodují o vzniku psychosomatických onemocnění individuální problémy pacienta a genetické dispozice, nebo také civilizační vlivy a společenské podmínky? Na všechny tyto otázky odpovídá MUDr. PhDr. Jan Poněšický, Ph.D. - lékař, psycholog, psychoterapeut a psychoanalytik. Nastiňuje souvislosti mezi biologickým fungováním našeho těla a psychikou v reakci na zátěžové situace. Pacienti i lékaři se často omezují na hledání tělesných příčin onemocnění. K harmonizaci pak používají léky působící pouze na výsledné symptomy. Skutečná duševní podstata nemoci však zůstává skryta a neléčena. Budeme tedy hledat příčiny úporných bolestí hlavy v kostech a svalech, nebo spíše v nevyřešených osobních problémech? Jan Poněšický přináší psychoterapeuticky odborné, přesto však všeobecně srozumitelné vysvětlení. Kniha shrnuje dosavadní názory lékařů a psychologů, zabývajících se psychosomatickými souvislostmi nemocí, a zároveň předává autorovy dlouholeté zkušenosti v tomto nejstarším (a zároveň nejmodernějším) oboru medicíny, jehož krédem je: Nemocí netrpí jenom postižený orgán, ale celý člověk.

Schutzenberger, A. A.: Bolest mých předků mě provází : transgenerační přenos v terapii. Praha : Portál, 2021. 263 stran.

Mezigenerační vztahy, tajemství v rodině, syndrom výročí, přenos traumatu - to vše jsou způsoby, jimiž do našich životů zasahují nevyřešené konflikty a traumata našich předků. Toto působení je často nevědomé a proto se jen těžko dobíráme poznání, že to, s čím ve svých životech zápolíme, se táhne naší rodinou po generace. Přerušit bludný kruh v rodině může pomoci terapie využívající metody sociogenogramu, ve kterém jedinec zmapuje linii potíží napříč generacemi.

Kučerová, H.: Psychiatrické minimum. Praha : Grada, 2013 (dotisk 2021). 166 stran.

Kniha přibližuje čtenářům obor psychiatrie. Na našem knižním trhu je ojedinělá tím, že se zaměřuje na široký okruh veřejnosti - vítanou pomůckou může být zejména těm, kdo se v okruhu svých blízkých setkávají s psychicky nemocným člověkem. Autorka zde uplatnila své více než třicetileté zkušenosti z praxe; jasnými a srozumitelnými slovy vysvětluje i nemedicínsky vzdělanému čtenáři základní psychiatrické pojmy a diagnózy a dokládá je konkrétními příběhy pacientů. Publikace je přínosem nejen pro lékaře (především z nepsychiatrických oborů), sestry, psychology, pedagogy, sociální pracovníky, studenty, ale i pro další zájemce o lidskou psychiku. Je tedy určena všem, kdo nejsou lhostejní k osudu psychicky nemocných a kdo se snaží uchovat si duševní zdraví a pohodu v náročných životních situacích.

Kreisman, J. J., Straus, H.: Nenávidím tě, neopouštěj mě! : zvládání hraniční poruchy osobnosti. Praha : Portál, 2017. 255 stran.

Pro člověka s hraniční poruchou osobnosti je život jako nekonečná horská dráha bez jasného cíle. Pro jeho blízké, ti kteří s ním žijí, milují ho nebo ho ohrožují, to může být stejně divoká, beznadějná a frustrující jízda. Změny nálad přicházejí náhle, jsou výbušné a srážejí hraniční osobnost z nebeských výšin radosti do hlubin deprese. V jeden okamžik plni hněvu, za okamžik klidní jako beránci, sami tápou, proč a kam je jejich vnitřní zápas žene. Neschopnost pochopit, co se v daný okamžik stalo, následně vyvolává hlubší sebenenávist a depresi. A přesto, jak tvrdí autoři, existuje účinný přístup k léčbě a zvládání této poruchy, jejíž prognóza je při citlivém přístupu velmi nadějná. Na mnoha příkladech z terapeutické praxe líčí příběhy lidí s touto poruchou, její příznaky, předpokládané kořeny, výskyt a představují strukturovanou metodu komunikace s hraničními osobnostmi.

Psychiatrická nemocnice Brno
Knihovna
Húskova 2, 618 32 Brno
tel. 548 123 276
e-mail: knihovna@pnbrno.cz
        maiselova@pnbrno.cz
 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky